כמה עולה עקירה בישראל?

כמה עולה עקירה בישראל?

ככל שאוכלוסיית העולם ממשיכה לגדול, כך גם הביקוש לקרקע עולה. זה הוביל לעקירה של עמים ילידים וקהילות מקומיות במדינות בכל רחבי העולם, כאשר מפתחים מבקשים לבנות תשתיות חדשות ודיור. מדינה אחת שהושפעה במיוחד מהמגמה הזו היא ישראל. בשנים האחרונות חלה עלייה חדה במספר המשפחות הבדואיות שנעקרו מבתיהם בנגב. פוסט זה בבלוג יחקור את נושא העקירה בישראל, ובמיוחד את עלות העקירה על משפחות בדואיות. ניגע גם בנושא הגדול יותר של עקירה ברחבי העולם וכיצד היא משפיעה על אנשים וקהילות.

 

מהי עקירה?

עקירה היא תנועה כפויה של אנשים מבתיהם או הקהילות שלהם. זה יכול לקרות בגלל סכסוך, אסון טבע, פרויקטי פיתוח או סיבות אחרות. על פי דו"ח של המרכז לניטור עקירה פנימית, כ-739,000 בני אדם נעקרו בישראל בשנת 2017 – יותר מכל מדינה אחרת בעולם.

ניתן למדוד את עלות העקירה בדרכים רבות. יש את העלות הישירה של מעבר דירה – לרוב כולל אובדן רכוש ורכוש – והעלויות העקיפות הכרוכות בעקירה, כגון אובדן פרנסה, הפרעה חברתית וטראומה פסיכולוגית.

בישראל, רוב האנשים שעקורים הם פלסטינים שנאלצים לעזוב את בתיהם עקב מדיניות ופעולות ישראליות. זה כולל הריסות בתים, פינויים ובניית התנחלויות בלתי חוקיות על אדמות פלסטיניות. בשנת 2017, כ-19,000 פלסטינים נעקרו על ידי גורמים אלה.

ממשלת ישראל הואשמה גם בעקירת יישובים בדואים בכוח בגדה המערבית הכבושה. ב-2013, ועדת האו"ם לזכויות כלכליות, חברתיות ותרבותיות הביעה "דאגה רצינית" מדיווחים על פינוי בכפייה והריסת בתים השייכים לבדואים בגדה המערבית.

 

סוגי העקירה השונים

כמה עולה עקירה בישראל?

ישנם שלושה סוגים שונים של עקירה שיכולה להתרחש בישראל: מאולצת, ספונטנית ומתוכננת.

עקירה בכפייה היא כאשר אנשים נאלצים לעזוב את בתיהם עקב סכסוך או רדיפה. סוג זה של עקירה יכול להיגרם כתוצאה ממלחמה, אלימות או אסונות טבע.

עקירה ספונטנית היא כאשר אנשים עוזבים את בתיהם באופן ספונטני עקב מצוקה כלכלית או תנאי חיים קשים אחרים. סוג זה של עקירה מתרחש לעתים קרובות במדינות מתפתחות.

עקירה מתוכננת היא כאשר אנשים מועברים על ידי הממשלה לפרויקטי פיתוח או מסיבות אחרות. סוג זה של עקירה יכול להיות חיובי או שלילי, בהתאם לנסיבות.

מהם סוגי הפליטים השונים?

ישנם שני סוגים שונים של פליטים: עקורים פנימיים (IDP) ומבקשי מקלט.

עקורים פנימיים (IDP) הם אנשים שנאלצו לברוח מבתיהם אך לא חצו גבול בינלאומי. עקורים נעקרים לעתים קרובות עקב סכסוך או רדיפה.

מבקשי מקלט הם אנשים שברחו מבתיהם וחצו גבול בינלאומי בחיפוש אחר ביטחון. על מבקשי המקלט להוכיח שהם עומדים בהגדרה החוקית של פליט כדי לקבל מעמד של פליט.

 

מהי תורת העקירה של פרויד?

בתיאוריית העקירה של פרויד, האגו של המטופל מעביר מחשבות ורגשות מעוררי חרדה אל אובייקט או אדם פחות מאיים. זה מאפשר לאדם להימנע מתחושת חרדה מהמחשבה או התחושה המקורית.

לדוגמא, אדם שחרד מראיון עבודה קרוב עלול לעקור את החרדה הזו אל בן זוגו על ידי מאבק איתו. זה מאפשר לאדם להימנע מתחושת חרדה מהראיון, אבל זה גם מעמיס על מערכת היחסים שלהם.

 

מהן כמה תרופות לעקירה?

כמה עולה עקירה בישראל?

ישנן מספר דרכים להתמודד עם עקירה, והיעיל ביותר יהיה תלוי במקרה הפרטני. כמה פתרונות אפשריים כוללים:

– מציאת דיור חדש: זה יכול להיות קשה ויקר, אבל לרוב זו האפשרות הטובה ביותר עבור אלה שנעקרו. ישנם מספר ארגונים שיכולים לסייע בכך, ביניהם משרד השיכון הישראלי וארגונים לא ממשלתיים שונים.

– סיוע פיננסי: ישנן מספר תוכניות ממשלתיות וארגונים פרטיים המציעים סיוע כספי למי שנעקרו. זה יכול לעזור לכסות את עלויות המעבר ומציאת דיור חדש.

– סיוע משפטי: אם נעקרתם עקב בנייה בלתי חוקית או פעילות בלתי חוקית אחרת, ייתכן שתוכלו לקבל סיוע משפטי שיעזור לכם לקבל פיצויים או לחזור לביתכם.

– תמיכה רגשית: התמודדות עם עקירה עלולה להיות הרסנית מבחינה רגשית, וישנם מספר ארגונים המספקים שירותי ייעוץ ותמיכה נוספים.

 

המחיר הפסיכולוגי של עקירה

העלות הפסיכולוגית של עקירה זוכה לרוב לזלזל. עקירה כפויה עלולה להוביל למגוון של בעיות נפשיות, כולל חרדה, דיכאון, הפרעת דחק פוסט טראומטית ואבל.

אלה שנעקרו לעתים קרובות מרגישים שהם איבדו שליטה על חייהם. הם עשויים להרגיש מבודדים ובודדים, ולהיאבק כדי לבנות מחדש את חייהם במקום חדש. ההשפעות הפסיכולוגיות של העקירה יכולות להימשך שנים, ואולי לעולם לא ייפתרו באמת.

העלויות הפיזיות והפסיכולוגיות של עקירה יכולות להיות גבוהות במיוחד עבור ילדים. ילדים שנעקרו עשויים להיאבק בבית הספר, ולהתקשות ביצירת היקשרות. הם עשויים גם להיות בסיכון מוגבר לפתח בעיות נפשיות בשלב מאוחר יותר בחיים.

 

מה גורם לעקירה רגשית?

כאשר אדם חווה תזוזה רגשית, זה בדרך כלל תוצאה של תחושת המום מרגשותיו. זה יכול להיגרם על ידי מגוון של גורמים שונים, כגון אירוע טראומטי, שינוי משמעותי בחיים, או פשוט על ידי גורמי לחץ יומיומיים. כאשר מישהו נעקר רגשית, הוא עלול להרגיש שהוא לא שולט ברגשותיו וייתכן שיהיה לו קושי להתמודד איתם. זה יכול להוביל למגוון של בעיות, כמו חרדה, דיכאון ואפילו שימוש בסמים. אם אתם חווים עקירה רגשית, חשוב לפנות לעזרה מאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש כדי שתוכלו ללמוד כיצד להתמודד עם הרגשות שלכם בצורה בריאה.

 

כיצד ניתן למנוע עקירה?

כמה עולה עקירה בישראל?

הצעד הראשון במניעת עקירה הוא זיהוי קהילות בסיכון. ניתן לעשות זאת באמצעות מגוון שיטות, כולל סקרים, מיפוי וניתוח נתונים. לאחר שזוהו קהילות בסיכון, ניתן ליישם התערבויות שונות על מנת למנוע עקירה. חלק מההתערבויות הללו עשויות לכלול:

-מתן סיוע כספי למשקי בית בסיכון

-בנייה או תיקון בתים בקהילות בסיכון

-שיפור תשתיות בקהילות בסיכון

-יצירת או הרחבת רשתות ביטחון סוציאליות

-יישום מדיניות נגד אפליה

 

שאלות נפוצות

ש: כמה עולה עקירה בישראל?

ת: בישראל עלות העקירה הממוצעת היא 17,600 דולר. עם זאת, מספר זה עשוי להשתנות מאוד בהתאם למצב הספציפי. לדוגמה, אם משפחה נעקרה עקב אלימות או סכסוך, העלות עשויה להיות הרבה יותר גבוהה. בנוסף, עלות העקירה יכולה להיות תלויה גם במשאבים העומדים לרשות המשפחה ובמשך הזמן שהיא נעקרה.

 

ש: כמה עקורים יש בישראל?

ת: קשה לקבוע את מספר העקורים בישראל. עם זאת, ההערכה היא שיש יותר ממיליון עקורים במדינה. מספר זה כולל גם פלסטינים וגם ישראלים שנעקרו עקב אלימות או סכסוך. בנוסף, מספר זה אינו כולל את כל האנשים שנעקרו עקב אסונות טבע או אירועים אחרים.

 

ש: מהם הגורמים העיקריים לעקירה בישראל?

ת: הגורמים העיקריים לעקירה בישראל הם אלימות וסכסוך. זה כולל גם את הסכסוך הישראלי-פלסטיני וגם סכסוכים אחרים בתוך המדינה. בנוסף, עקירה יכולה להיגרם גם מאסונות טבע, כגון שיטפונות או רעידות אדמה.

 

ש: מהן ההשלכות של העקירה בישראל?

ת: ההשלכות של העקירה בישראל יכולות להיות הרסניות. משפחות עקורים לרוב מאבדות את כל מה שיש להן ונאלצות להתחיל מחדש במקום חדש. בנוסף, עקירה עלולה להוביל גם לבעיות בריאות נפשיות ופיזיות, כמו גם לבידוד חברתי.

 

סיכום

קשה להעריך את עלות העקירה בישראל מכיוון שיש כל כך הרבה גורמים שיש לקחת בחשבון. עם זאת, ניתן לומר בוודאות כי מדובר בבעיה משמעותית שפוגעת באנשים רבים בארץ. הממשלה וארגונים לא ממשלתיים עובדים קשה כדי למצוא פתרונות, אבל זה נושא מורכב ללא תשובות קלות. אנו מקווים שהמאמר הזה שפך מעט אור על המצב ועזר לכם להבין קצת יותר את עלות העקירה בישראל.

 

דילוג לתוכן