כמה עולה בריאות בישראל

כמה עולה בריאות בישראל

עלויות הבריאות בישראל גבוהות, אך ממשיכות לעלות. במחקר שפורסם בכתב העת Health Affairs, חוקרים מצאו שבין 2013 ל-2016, הוצאות הבריאות בישראל עלו מ-7.5% מהתמ"ג ל-9.1%.

עלויות שירותי הבריאות בישראל גבוהות בגלל מספר גורמים, לרבות צפיפות האוכלוסין הגבוהה במדינה, טכנולוגיה וציוד רפואי יקר ושיעורי כיסוי נמוכים יחסית לטיפול מונע ולשירותי בריאות הנפש.

הממשלה הגיבה לעלות הגבוהה של שירותי הבריאות על ידי חקיקת מספר מדיניות במהלך השנים האחרונות שמטרתן להפחית אותה. אלה כוללים הגדלת הגישה לכיסוי ביטוחי במחיר סביר, הרחבת כיסוי Medicaid כך שיכלול יותר משקי בית עם הכנסה נמוכה, ויישום בקרת מחירים על תרופות מרשם והליכים רפואיים.

סקירה כללית של שירותי הבריאות בישראל

עלויות שירותי הבריאות בישראל גבוהות בהשוואה למדינות מפותחות אחרות, אך איכות הטיפול בדרך כלל גבוהה. מגוון אפשרויות ביטוח בריאות זמינות, והממשלה מספקת מספר שירותים בחינם ומוזלים. עלות השירותים הרפואיים יכולה להיות די יקרה, אבל ישראלים רבים משתמשים גם בביטוח בריאות פרטי. לישראלים יש גם גישה למספר טיפולים רפואיים במחיר סביר מעבר לים דרך הקרן הישראלית לסיוע רפואי.

מבנה ביטוח הבריאות בישראל

ביטוח בריאות ישראלי הוא מערכת מורכבת ויקרה. לאנשים בישראל יש בדרך כלל שלושה סוגי כיסוי עיקריים: ציבורי, פרטי ופרטני. הכיסוי הציבורי ניתן על ידי הממשלה, ורוב האנשים בישראל מסתמכים עליו. הכיסוי הפרטי ניתן בעיקר על ידי תנועת איגודי העובדים ועסקים. כיסוי פרטני זמין ממגוון מקורות, כולל מבטחים פרטיים, הממשלה ומערכות הביטוח הלאומי ברחבי העולם.

עלות שירותי הבריאות בישראל גבוהה בסטנדרטים בינלאומיים. במדינה יש את אחד משיעורי תמותת התינוקות הגבוהים בעולם ואחד משיעורי תוחלת החיים הנמוכים ביותר. בנוסף, ההוצאות הרפואיות הן מהגבוהות בעולם. עלות שירותי הבריאות בישראל עלתה במהירות לאחר הצטרפות המדינה לאיחוד האירופי ב-1995. באותה תקופה, רופאים רבים עברו לישראל ממדינות כמו הונגריה ורומניה, שם שולמו להם שכר טרחה נמוך בהרבה ממקבילותיהם הישראליות. כתוצאה מכך, בתי החולים הישראליים הפכו לצפופים ויקרים בניהולם. הממשלה הגיבה על ידי הכנסת מספר רפורמות במערכת ביטוח הבריאות במדינה במהלך השנים האחרונות. רפורמות אלו הפכו את שירותי הבריאות לזולים יותר הן עבור הצרכנים והן עבור הספקים, אך הן עדיין לא הספיקו כדי להפחית עלויות

תרופות בישראל

כמה עולה בריאות בישראל

ישראל היא מדינה עם שיעור גבוה של צריכת תרופות. למעשה, ישראל מדורגת במקום הראשון בעולם במונחים של הוצאות על תרופות, ומהווה 12% מהתמ"ג שלה.

שוק התרופות הישראלי נשלט על ידי שלוש חברות: טבע, אלי לילי ובריסטול-מאיירס סקוויב. התעשייה גדלה במהירות בשל הזדקנות האוכלוסייה, הגדלת הביקוש לתרופות חדשות ותמיכת הממשלה במו"פ. עם זאת, המגזר מתמודד עם כמה אתגרים. ראשית, העלות הגבוהה של תרופות היא מחסום גדול לאימוץ רחב יותר על ידי האוכלוסייה. שנית, יצרניות התרופות הגנריות אינן מבוססות עדיין בישראל, מה שמגביל את התחרות ומעלה את המחירים.

במבט קדימה, טבע מתכננת להגדיל את נוכחותה בארץ באמצעות רכישות והרחבות לשווקים חדשים. גם אלי לילי מרחיבה את פעילותה, בעוד שבריסטול-מאיירס סקוויב מתמקדת בהרחבת עסקי הניסויים הקליניים שלה. השקעות אלו צפויות להגביר את הצמיחה בשוק התרופות הישראלי במהלך השנים הקרובות.

עלויות בריאות בישראל

שירותי הבריאות בישראל יקרים, ואיכות הטיפול משתנה מאוד מעיר לעיר. להלן כמה מהעלויות הנפוצות ביותר הקשורות לטיפול רפואי בישראל:

-ביטוח בריאות פרטי: בממוצע, ביטוח בריאות פרטי עולה בסביבות 1,000 דולר לחודש. \ n-ביטוח בריאות ציבורי: ביטוח בריאות ציבורי בישראל ממומן על ידי הממשלה ועולה בדרך כלל בסביבות 600$ לחודש. -ביקורי רופא: ביקורי רופא בדרך כלל עולים בין $50 ל-$100 לביקור. -תרופות מרשם: תרופות מרשם יכולות לעלות עד $200 לחודש. -טיפול שיניים: טיפול שיניים בישראל יכול לעלות עד 2,000 דולר לשנה.

עלות שירותי הבריאות בישראל

ישראל ידועה בשירותי הבריאות האיכותיים שלה, אך היא גם אחת המדינות היקרות בעולם לקבל טיפול. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, עלות שירותי הבריאות בישראל עומדת על כתשעה אחוזים מהתמ"ג, שהם יותר מכפול מהממוצע העולמי. עלות גבוהה זו עשויה להיות תוצאה של מספר גורמים, כולל מערכת רפואית מוסדרת היטב וציוד ותרופות יקרות. עם זאת, גם רופאים ישראלים נוטים להיות מיומנים ובעלי ניסיון רב, מה שעוזר לקזז חלק מהעלויות.

ערך ביטוח הבריאות בישראל

ביטוח בריאות הוא הכרחי עבור אנשים רבים בישראל. עלות שירותי הבריאות בישראל גבוהה ואיכות הטיפול לא תמיד עומדת בקנה אחד עם מדינות מפותחות אחרות. עם זאת, למרות העלות הגבוהה של שירותי הבריאות, הישראלים עדיין מסתמכים על ביטוח הבריאות שלהם כדי לכסות עלויות משמעותיות כאשר הם זקוקים לטיפול רפואי.

בישראל יש את אחת ממערכות הבריאות המקיפות והיקרות בעולם. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, המדינה מוציאה כ-9% מהתמ"ג שלה על שירותי בריאות, שזה יותר מכל מדינה אחרת בארגון מלבד ארה"ב. ההוצאה הגבוהה הזו מאפשרת לישראלים לקבל טיפול רפואי מצוין, אבל זה גם אומר שכל אחד צריך ביטוח בריאות כלשהו.

ביטוח בריאות הוא חובה בישראל ורוב העובדים נדרשים לכיסוי כלשהו. הסוג הפופולרי ביותר של ביטוח בריאות נקרא קופות החולים (ארגונים לתחזוקת בריאות). תוכניות אלה מוצעות בדרך כלל על ידי מעסיקים ומכסות את כל העלויות הרפואיות של אדם או חלק מהן. לקופות החולים יש בדרך כלל דרישות זכאות מחמירות מאוד וייתכן שלא יהיו זמינות לכולם.

סוג נוסף וחשוב של כיסוי בישראל נקרא PPOs (Preferred Provider Organizations). תוכניות אלה מוצעות בדרך כלל על ידי

עלות תרופות מרשם בישראל

כמה עולה בריאות בישראל

בישראל העלות של תרופות מרשם עשויה להיות גבוהה למדי עבור המטופלים. למעשה, על פי דיווח שפורסם לאחרונה ב-International Business Times, למדינה יש את מחירי התרופות השמיני בגובהו בעולם. עלות גבוהה זו עלולה להיות מכבידה במיוחד עבור מטופלים שנאלצים לשלם מכיסם עבור המרשמים שלהם.

העלות הגבוהה של תרופות מרשם בישראל נובעת ממספר גורמים, ביניהם מיסים גבוהים בארץ ותעריפי יבוא. בנוסף, בתי המרקחת הישראלים נדרשים לגבות תעריף תלול על תרופות המיובאות מחו"ל. למעשה, לפי IBT, המחיר של טבלית איבופרופן של 100 מיליגרם (נמכרת בבתי המרקחת בישראל ב-14.40 דולר) הוא יותר מפי שלושה ממה שהיא עולה בארצות הברית.

המחירים הגבוהים הללו משפיעים לא רק על חולים שצריכים לשלם מכיסם, אלא גם על אלה שמכוסים על ידי קופות החולים הממשלתיות. כך למשל, לפי נתוני משרד הבריאות, העלות הממוצעת של מרשם אנטיביוטיקה למטופל המכוסה בקופת חולים היא ש"ח 338 (כ-92$). תג מחיר זה גבוה במידה ניכרת מהעלות של מרשם אנטיביוטי שווה ערך במדינות כמו קנדה (

כמה עולה שירותי בריאות מחוץ לישראל?

ישראל מדורגת במקום הראשון בעולם מבחינת תוחלת חיים, עם תוחלת חיים של כ-83 שנים. הדבר נובע בעיקר ממערכת הבריאות האיכותית של המדינה הממומנת על ידי תרומות חובה הן מהעובדים והן מהמעסיקים. עם זאת, עלויות שירותי הבריאות בישראל גבוהות בהשוואה למדינות אחרות. לפי האקונומיסט, משפחה ישראלית ממוצעת מוציאה 25,000 דולר בשנה על שירותי בריאות, לעומת 10,000 דולר בארה"ב ו-4,000 דולר בצרפת. העלות הגבוהה של שירותי הבריאות הובילה לעוני נרחב בקרב ישראלים שאינם יכולים להרשות לעצמם לכסות את הוצאותיהם הרפואיות. על מנת לספק שירותי בריאות במחיר סביר לכל האזרחים, ישראל מסתמכת במידה רבה על תרומות זרות ומימון מעסקים פרטיים.

סיכום

הבריאות בישראל נחשבת בין הטובות בעולם. זאת, בין היתר, הודות למערכת הבריאות המקיפה והממומנת היטב במדינה. בנוסף למתקנים רפואיים ורופאים איכותיים, אזרחי ישראל נהנים גם ממגוון רחב של אפשרויות ביטוח בריאות המכסות מגוון רחב של טיפולים ושירותים. יתרה מכך, לישראלים יש גישה לחלק מהטכנולוגיות והטיפולים הרפואיים העדכניים ביותר הקיימים בשוק העולמי. אז אם אתם מחפשים שירותי בריאות מהשורה הראשונה במחיר סביר, אל תחפשו רחוק יותר מישראל!

שאלות נפוצות

כמה עולה הבריאות בישראל?

הבריאות בישראל משתלמת יחסית לתושב הממוצע. ביטוח בריאות ממלכתי (NHI) מכסה את רוב ההוצאות הרפואיות, עם השתתפות עצמית ותשלום. יש גם תוכניות ביטוח פרטיות זמינות. משפחה ממוצעת מוציאה כ-9% מהכנסתה על שירותי בריאות. עם זאת, יש כמה הגבלות על הכיסוי ותרופות ספציפיות עשויות להיות יקרות. בנוסף, הליכים כמו לידה וניתוחים פלסטיים יכולים להיות יקרים למדי.

 

דילוג לתוכן